در این مدت خیلی ها میگفتند که وقتی با اهل سنت برخورد میکنیم بیان میکنند که آنها زبانشان عربی است و بهتر از الفاظ و ....کلمات قرانی متوجه میشوند مخصوصا در مورد بحث ولی که آنها تعبیر به دوست میکردند....جوابهایی برایشان داده شد و آن هم از کتب اهل سنت. من در اینجا باز اثبات امامت حضرت امیرالمومنین را بصورت کلی بیان میکنم.

بهترین راه اثبات امامت امیرالمومنین حضرت امام علی (ع) برای اهل سنت، تمسک به قرآن و روایاتی که در توضیح آنها در کتب خودشان نقل شده است، می باشد و البته بدیهی است که انسان باید حقیقت جو باشد تا به توجیهات ناصواب و غیر عقلانی متوسل نشود و چشم را به روی حقیقت نبندد.

در قرآن مجید آیات فراوانی است که با استفاده از احادیثی که از پیامبر اکرم (ص) در شأن نزول آنها وارد شده است،که  امامت حضرت امام علی (ع) را اثبات می نمایند.

 

به آیاتی چند توجه فرمایید:

  1. آیه تبلیغ: «یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک..1.» که طبق روایات معتبر از اهل سنت در جریان غدیر خم نازل شده است و در این روز تاریخی پیامبر(ص) با اعلام ولایت و جانشینی حضرت امام علی(ع) رسالت خود را تکمیل فرمود.

 

2. آیه ولایت: «انما ولیکم الله و رسوله و الذین امنوا الذین یقیمون الصلاة..2.» که ولایت حضرت علی (ع)3 در کنار ولایت خدا و رسول(ص) قرار داده شده است.

 

3. آیه اولی الامر: یا ایها الذین امنوا اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم..4» که اطاعت از اولی الامر را به نحو مطلق واجب کرده است، و از این الزام مطلق بدست می آید که امام باید معصوم باشد لذا غیر از حضرت علی(ع) که از عصمت برخوردار نیست، نمی تواند امام باشد. علاوه روایاتی که از کتب اهل سنت در ذیل این آیه به معرفی حضرت علی(ع) به عنوان امام و جانشین پیامبر (ع) پرداخته است، بیش ار اندازه است .

 

4. آیه صادقین: یا ایها الذین امنوا اتقوا الله و کونوا مع الصادقین..5» که می فرماید: ای اهل ایمان، تقوا داشته و با صادقین باشید و در روایات بیان شده است که: منظور از صادقین حضرت علی(ع) و اهل بیت پیامبر(ص) می باشند.

 

 
1 . مائده، 67.

2 . مائده، 55.

3. چون طبق روایات معتبر آنکه در رکوع انگشترش را به سائل داد حضرت علی (ع) بوده است. 

4. نساء، 59

5.توبه، 119.